Akdeniz Üniversitesi

göz hastalıkları

Akdeniz Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı,  Akdeniz Üniversitesi Kampüsü içinde bulunan 650 yataklı eğitim hastanesinde çalışmaktadır. İki ayrı blokta hizmet veren bu hastanede Göz Kliniğinin A Blok 7.katta 12 yataklı bir servisi, haftada 5 gün ameliyat yapmak üzere Günübirlik Cerrahi Merkezi ameliyathanesinde kendisine ayrılmış bir ameliyat odası ve toplam 900 m2 kapalı alana sahip bir poliklinik ve ofisler bölümü vardır.

Göz Hastalıkları Anabilim Dalının 2007 yılı istatistiklerine göre yıllık poliklinik sayısı 32.554 ve yatan hasta sayılı 1.875 olup, Anabilim Dalımızda yıllık ameliyat sayısı 1.444’dür  (Büyük ve orta ameliyat olarak).

Hastanemizde 24 saat hizmet veren bir Acil Servis Ünitesi vardır ve Anabilim Dalı statüsünde yürütülen acil servisten istenen göz hastalıkları konsültasyonları derhal nöbetçi araştırma görevlisi tarafından değerlendirildikten sonra, gerektiğinde sorumlu öğretim üyesi ile birlikte muayene edilerek tedavileri planlanmaktadır.

Modern tıbbın tüm tanı ve tedavi olanakları ile teçhiz edilmiş olan hastanemizde araştırma görevlilerinin bilimsel araştırmalarına yardımcı olmak üzere tüm servislerde internet bağlantısı, kütüphane, slayt ve poster hazırlamak üzere foto-film merkezi de bulunmaktadır. Ayrıca Tıp Fakültemiz bünyesinde cerrahi araştırmaya ilgi duyan araştırma görevlileri için bir “Araştırma Laboratuvarı” ve “Hayvan Yetiştirme Merkezi” de yer almaktadır.

Anabilim Dalımızda 10 yıldan beri; Ön segment (kornea – kontakt lens ve glokom), Arka segment (uvea, tıbbi ve cerrahi retina), Şaşılık (Pediatrik Oftalmoloji) bölümleri kurulmuş olup, Refraktif cerrahi ve Orbita cerrahisi dışında tüm göz ameliyatları yapılabilmekte, 17 yıldan beri de Argon-Dye ve ND-Yag Laser Üniteleri çalışmaktadır. Bölümümüzde  keratoplasti (kornea nakli ),Katarak Cerrahisi (fako tekniği ve klasik yöntemler ),şaşılık ameliyatları ,göz yaşı sistemi ameliyatları ,glokom ameliyatları, vitreoretinal cerrahi işlemler  yapılabilmektedir ve dünya standartlarında sonuçlar alınmaktadır .

Polikliniğimizde fundus florocein anjiografisi (FFA),Heidelberg Retinal Toporafi (HRT), ,Pakimetri ,ön segment ve arka segment fotoğraflanması ,göz ultrasonu ,görme alanı ,her türlü şaşılık muayene testleri ,lazer uygulamaları  (Argon lazer ve Nd yag lazer ),topografi ,PDT (sarı nokta hastalığı için lazer uygulaması ),Premature muayenesi,Havacılık, pilot ve kabin memuru  periodik sağlık  muayeneleri ve  normal muayene hizmetleri verilmektedir.

Sayfa Özeti: Göz Hastalıkları

Anahtar Kelimeler: